VARUKORG
Du har inga produkter i varukorgen.

Delsumma:
0 SEK
En dag på vårt kakellager

En dag på vårt kakellager

Av Hill Ceramic 20/12/2018
Ibland kan man undra hur det ser ut bakom kulisserna; hur går saker och ting till när de blir av? Det här med kakel och klinker från Hill Ceramic tex. Var händer när man tryckt på “Beställa”-knappen?

Det är inte så komplicerat faktiskt. När vår orderavdelning tagit emot beställningen går signalen vidare beroende på vilken produkt det gäller. Är det en beställningsvara kontaktas tillverkaren och en speditör bokas för upphämtning och du som kund har din sändning inom 7-14 dagar. Om det är en lagervara går signalen genast till vårt lager i Tvååker utanför Varberg. Meningen är att lagerförda plattorska skickas ut senast dagen efter ordern är lagd!

En man och ett lager fyllt med kakel

En man och ett lager fyllt med kakel
Det är alltså till lilla Tvååker allt gods från våra europeiska tillverkare skickas för att packas om och levereras ut till privatpersoner och projekt över hela landet. Ansvarig för att plattorna packas från vårt lager och skickas till dig är vår logistikchef Mattias Glamheden. Efter en slitsam dag pustar han ut med den starkaste kopp kaffe man kan tänka sig medan han sträcker på ryggen. Det är den kroppsdelen som tar mest stryk i detta arbete:

“Jag packar mellan 20 till 40 ordrar om dagen. Det ger ungefär 5 ton per dag. Fördelen är att man slipper gymmet”  skrattar han.Men att hålla igång kroppen är inget nytt för Mattias. Innan jobbet på Hill Ceramic jobbade han på Ästad Vingård som köksmästare i 15 år, styckare och kock. Det närmaste kakel han hade erfarenhet av var den i Ästad Vingårds kök som han fick torka av efter dagens arbete.

Men nya utmaningar väntar den nyfikne och noggrannheten i köket med var sak på sin plats tog han med sig till oss och nu huserar han över ett lager med dryga 300 titlar kakel och klinker, allt från vita standardplattor till trendiga klinker i marmorimitation och Marrakesh.

Lagret håller öppet vardagar ungefär mellan 07-15 beroende på arbetsbelastningen. Men det gäller att vara noggrann. Kakel som ska till kunderna får inte packas fel eftersom det kan betyda stora förseningar i nästa led. Keramik är ett ömtåligt material:

“Det är viktigt för mej att alla ordrar packas ordentligt så att ingenting skadas under transporterna.” säger han och påpekar en tät kommunikation mellan honom, kundservice och speditörerna är nyckeln till att kunna leverera så bra som Hill Ceramic gör.

Mattias jobbar själv på lagret. Det är långa och tuffa dagar men lite avbrott i vardagen kan det bli:
Det händer att kunder kommer förbi lagret för att titta på plattor, Det är oftast väldigt roligt eftersom min enda arbetskollega är trucken, och hen är inte så rolig att prata med. Så om inte dagen är för stressig så är det alltid kul att få visa upp plattor och prata med kunder.
“Skomakarens barn går i trasiga skor” säger ordspråket och för att se om han blivit ett med sitt jobb ber jag Mattias plocka fram sina favoritplattor på lagret:
“Nebraska grä är min absoluta favorit. Det är den första plattan som jag visar upp om en kund söker en betonggrå platta”
Mattias skrattar och sträcker på sig igen. Han erkänner inte men jag ser att han ser fram emot att få komma hem till familjen och samla nya krafter inför morgondagen. Imorgon klockan 08:00 kommer det nya lastbilar med en stor lagersändning nya plattor direkt från Italien. Mama mia…